Improved apps section, updated OS section

This commit is contained in:
Filip Znachor 2023-12-27 21:42:00 +01:00
parent 956a2c80cb
commit 01912022f3
2 changed files with 32 additions and 9 deletions

View file

@ -9,6 +9,8 @@ Na této stránce sepisuji veškeré programy, které používám a oblíbil jse
## 🌍 Webový prohlížeč
Webový prohlížeč je dnes místem, kde se odehrává většina naší online aktivity a proto je dobré jeho výběr nepodcenit. Prohlížeče vypsané níže jsou vhodné pro každodení použití a zároveň vás, narozdíl od konkurenčních prohlížečů, nesledují na každém kroku.
- **Firefox** ([web](https://firefox.com))
- Firefox je rychlý, bezpečný a vysoce přizpůsobitelný open-source webový prohlížeč disponující vlastním vykreslovacím jádrem, mnoha užitečnými funkcemi a rozšířeními.
@ -19,19 +21,28 @@ Na této stránce sepisuji veškeré programy, které používám a oblíbil jse
- Brave je moderní a rychlý open-source webový prohlížeč založený na Chromiu, který blokuje reklamy a trackery a má dobrou ochranou soukromí už ve výchozím nastavení.
- Používám jej zřídka, ale je to asi nejlepší volba z Chromium-based prohlížečů.
- **Tor Browser** ([web](https://torproject.org/))
- **Tor Browser** ([web](https://torproject.org))
- Tor Browser je tou nejlepší volbou, pokud chcete na internetu zůstat maximálně anonymní, který pomocí sítě Tor automaticky skryje vaší IP adresu.
- Tor Browser je tou nejlepší volbou, pokud chcete na internetu zůstat maximálně anonymní. Pomocí sítě Tor tento prohlížeč automaticky skryje vaší IP adresu.
## 🚀 Vývojářské nástroje
Věnuji se vývoji různého softwaru, k čemuž potřebuji různé nástroje pro editaci kódu a verzování. V této sekci je ten hlavní software, který k tomu používám.
- **VSCodium** ([web](https://vscodium.com))
- VSCodium je open-source verze editoru VS Code, která neodesílá telemetická data a zlepšuje ochranu soukromí uživatelů, jelikož odstraňuje proprietární komponenty.
- Je to můj hlavní editor kódu, který používám pro většinu svých projektů.
- **Gittyup** ([web](https://murmele.github.io/Gittyup))
- Šikovný a mocný nástroj pro snadnou práci s gitem který hravě zvládne většinu věcí, které je potřeba v repozitářích udělat.
- Osobně jej používám společně se skvělým serverovým projektem [Forgejo](https://forgejo.org), který nahrazuje proprietární GitHub.
## 🖌 Grafika
Občas je potřeba upravit nějakou fotku nebo pozměnit křivku v nějakém vektoru. Pro veškerou svou grafickou práci jsem si vždy vystačil se softwarem níže.
- **GIMP** ([web](https://gimp.org))
- GIMP je populární open-source grafický editor s podporou vstev a sposty dalších užitecných funkcí pro úpravu obrázků. Používám jej pro úpravu fotek i tvorbu grafiky.
@ -47,7 +58,9 @@ Na této stránce sepisuji veškeré programy, které používám a oblíbil jse
## 🎬 Video
- **VLC Media Player** ([web](https://www.videolan.org/vlc/))
Tvorba videí není mým hlavním zájmem, ale občas potřebuji přehrát nějaké video či stream z internetu případně nahrávát nebo streamovat (nejen) obrazovku, k čemuž se hodí software níže.
- **VLC Media Player** ([web](https://www.videolan.org/vlc))
- VLC media player je open-source přehrávač s podporou širokého spektra formátů zvuku a videa, mnoha užitečnými funkcemi, včetně přehrávání streamovaných videí a titulků.
@ -57,18 +70,22 @@ Na této stránce sepisuji veškeré programy, které používám a oblíbil jse
## 📄 Kancelářský software
Každý se jednou setká s nějakým dokumentem, sešitem nebo potřebuje přímo vytvořit prezentaci. Rozhodně se tedy hodí mít k dispozici nějaký kancelářský balík.
- **LibreOffice** ([web](https://libreoffice.org))
- LibreOffice je sada nástrojů k otevírání a tvorbě dokumentů, sešitů a prezentací. Jedná se o dobrou open-source alternativu k MS Office.
## 📧 Emailový klient
Email je pro mě jedním z hlavních komunikačních kanálů, který používám. Pro pohodlnou práci s emaily na počítači i na mobilu jsem si oblíbil dvě aplikace níže.
- **Thunderbird** ([web](https://www.thunderbird.net))
- Thunderbird je open-source emailový klient s mnoha užitečnými funkcemi a podporou více účtů, který Vám usnadní správu vašich emailů.
- Nedávno dostal nový design a blíží se také podpora synchronizace, už aby to bylo. :D
- **K-9 Mail** ([web](https://k9mail.app/))
- **K-9 Mail** ([web](https://k9mail.app))
- K-9 Mail je open-source emailový klient pro Android s podporou více emailových účtů, který se v budoucnu přemění na Thunderbird pro Android.

View file

@ -5,7 +5,7 @@ desc: Operační systém je to hlavní v počítači, co umožňuje nějaké jeh
# 💿 Operační systém
Operační systém je to hlavní v počítači, co umožňuje nějaké jeho normální používání.
Operační systém je jednou z nejdůležítějších částí počítače, protože bychom toho bez něj moc neudělali.
Za ty roky jsem si vyzkoušel již několik různých operačních systémů a proto bych se rád podělil o to, které systémy mi vyhovují nejvíce.
@ -19,17 +19,23 @@ Stejně, jako pravděpodobně každý, jsem dříve také používal Windows. Ji
## 🛡 Serverový OS
Na většině svých serverů v této době používám [**Debian**](https://debian.org), který jsem si oblíbil především kvůli své stabilitě a lehkosti. Dneska jej používám především virtualizovaně nad hypervisorem [**Proxmox VE**](https://proxmox.com/en/proxmox-ve).
Na většině svých serverů v této době používám [**Debian**](https://debian.org), který jsem si oblíbil především kvůli své stabilitě a lehkosti. Dneska jej používám především virtualizovaně nad hypervisorem [**Proxmox VE**](https://proxmox.com/en/proxmox-ve), který umožňuje pohodlnou práci se servery.
Některé mé servery také pohání [**Ubuntu Server**](https://ubuntu.com/server), a to většinou z důvodu lepší kompatibility s některým serverovým hardwarem nebo prostě jen z toho důvodu, že jsem se ještě nedostal k přechodu na Debian.
Mé první setkání se "serverem" proběhlo po instalaci [Raspberry Pi OS](https://www.raspberrypi.com/software/) (tehdy Raspbianu) na mé první koupené [Raspberry Pi](https://raspberrypi.com) (3B).
Mé první setkání se "serverem" proběhlo po instalaci [Raspberry Pi OS](https://www.raspberrypi.com/software/) (tehdy Raspbianu) na mém první koupené [Raspberry Pi](https://raspberrypi.com) (3B) někdy kolem roku 2017. Už v té době mě provoz vlastního serveru nadchl a tak se tomu věnuji dosud.
## 📱 Mobilní OS
Je to již několik let, co používám stock Android na svém Samsung Galaxy, nicméně v této době bych se podíval spíše po nějaké custom ROM, jako je například [GrapheneOS](https://grapheneos.org/) nebo [LineageOS](https://lineageos.org/), které jsou mnohem více zaměřené na soukromí.
Je tomu nedávno, co jsem společně s novým mobilem změnil i systém, který na něm běží. Konkrétně jsem se rozhodl pro custom ROM [LineageOS](https://lineageos.org/), která podporuje velké množství běžných mobilů včetně mého Samsung Galaxy S10+.
V dnešní době se překvapivě hodně vývojářů věnuje projektům, které se snaží dostat na mobilní zařízení Linux, což mě pochopitelně velmi zaujalo. Ačkoli je vývoj softwaru na dobré cestě, problém je spíše v hardwaru. Například distribuce [postmarketOS](https://postmarketos.org/) podporuje relativně velké množství "běžných" mobilů, nicméně téměř každému chybí nějaká důležitá funkcionalita, jako je například možnost mobilních dat, volání a podobně.
Narozdíl od předchozího mobilu, který jsem se systémem od výrobce používal přes 5 let, zde konečně nemám žádné Google ani jiné proprietární služby, které stejně nepoužívám, akorát zabírají místo a odesílají o mě spoustu různých informací. Překvapilo mě, že jsem se relativně obešel i bez proprietárních aplikací, ze kterých jich potřebuji jen několik jednotek.
Do budoucna chci rozhodně používat LineageOS nebo nějakou jinou custom ROM i nadále, protože už se nechci vracet na Android od výrobce, který je plný různého bloatwaru a sledování. Kromě [LineageOS](https://lineageos.org/) se nabízí také ROMky [GrapheneOS](https://grapheneos.org/) či [CalyxOS](https://calyxos.org/).
### Linux na mobilu
V dnešní době se překvapivě hodně vývojářů věnuje projektům, které se snaží dostat Linux i na mobilní zařízení, což mě pochopitelně velmi zaujalo. Ačkoli je vývoj softwaru na dobré cestě, problém je spíše v hardwaru. Například distribuce [postmarketOS](https://postmarketos.org/) podporuje relativně velké množství "běžných" mobilů, nicméně téměř každému chybí nějaká důležitá funkcionalita, jako je například možnost mobilních dat, volání a podobně.
Věřím, že by se Linux mohl brzy stát použitelným operačním systémem i na mobilních zařízeních. Osobně bych pravděpodobně volil nějaké prostředí odvozené z GNOME, jako je například [Phosh](https://wiki.postmarketos.org/wiki/Phosh) nebo [GNOME Shell for Mobile](https://wiki.postmarketos.org/wiki/Gnome_Shell_for_Mobile).